Zaman Yönetimi Eğitimi – Uzman Psikolog Şeyma Demirlikan

Eğitime Destek Programları Merkezi (EDEP) 2018-2019 Bahar Dönemi ikinci konferansı Fatih Orkide Yurdu Binası’nda “Zaman Yönetimi” başlığıyla Uzman Psikolog Şeyma Demirlikan tarafından gerçekleştirildi.

Demirkıran konferansa: “zamanı yönetmek neden gerekli? Nasıl oluyor zamanı yönetmek? Zaman tuzakları ve zaman yönetiminin önemli noktaları nelerdir? ” sorularına cevaplayarak başladı.

Akademik hayatta başarılı olan insanların zaman yönetimini iyi yapan ve her şeyi aynı anda düzen içerisinde gerçekleştirdiğini vurguladı.

Demirkıran: “İs hayati, sosyal hayatta daha başarılı, hayattan daha çok keyif alan, daha az stres yaşayan kişiler zaman yönetimini yapanlardır.” diyerek aşağıda belirttiği 3 aşama ile EDEP öğrencilerine bilgi verdi.

1.Hedef belirlemek – kısa süreli ve uzun süreli planlar yapmak. Kısa vadeli hedeflerin daha somut olması hayat kolaylaştırdığını, uzun vadeli hedeflerin daha çok değer bazlı olması gerekliliği önemlidir. Yaptığımız planı “Nerede ne zaman nasıl yapacağız?” Yapılan plan ölçülebilir, uygulanabilir ve gerçekçi olmalıdır. Ek olarak, bağlantılı ve değerler ile uyumlu olması gerekir.

  1. Planlamaya koymak – bir ajanda veya planlayıcı kullanarak yıllık önemli tarihleri not alınmalıdır. Haftalık plan yapmalı, Öncelikler verilmelidir. Önem ve aciliyet matrisi üzerinden değerlendirebilir.
  2. Esnek olmak – Ya hep ya hiç yaklaşımından uzak kalmamız gerekiyor. Katı planlar hiç eyleme geçememize yol açabilir. Her şey insan kontrolünde değildir. Kısmen de olsa bizim kontrolümüz olabilir yaklaşımı daha doğrudur.

Kapanış konuşmasını, İşleri küçük parçalara bölerek adımların atılması gerektiğini, ilk önce sıkıcı olan işi önceden yapmayı, gerçekleştirilen planlar için insanın kendini ödüllendirmesinin önemini vurguladı. Demirlikan’nin konferansı, çeşitli arka planlar ile Edep öğrencileri için oldukça istifadeli geçti.