CV’de Olmayan Hayatım – Prof. Dr. Recep Şentürk

Eğitime Destek Programları Merkezi (EDEP) 2018-2019 Bahar Dönemi Açılış Konferansı Üsküdar Reyyan Eğitim Binası’nda “CV’de Olmayan Hayatım” başlığıyla Prof. Dr. Recep Şentürk Hocamız tarafından gerçekleştirildi.

Hocamız konuşmasına ilkokul, ortaokul ve lise eğitim hayatından kesitler vererek başladı. Kur’an okumayı babasından öğrendiğini ve ahlak eğitimini babasından aldığını, gündüzleri okula gittiğini ve akşamları ise babasının dükkanında ona yardımcı olduğunu belirtti. Okula yürüyerek gidip geldiğini, arttırdığı parasıyla ilmi ve fikri kitaplar aldığını söyledi. Evlerinin Haseki Külliyesine yakın olduğundan  önemli hocaları tanıma fırsatı yakaladığını belirten hocamız, bu vesile ile Mehmet Savaş, Halil Gönenç, Tarık Bulucan, Emin Aşıkkutlu gibi hocalardan ders aldığını vurguladı.  Prof. Dr. Recep Şentürk, hocası olan Tarık Bulucan hoca ile bir anısını şöyle belirtti : “ Tarık Bulucan Hoca – Allah rahmet eylesin- bana dedi ki :  “Recep, sana ders vereyim. Ne dersi vereyim?”dedi. ‘’ Bilmiyorum ki hocam, ne dersleri var?’’ dedim.  “Ben sana tecvid dersi vereyim.”dedi ‘’Olur hocam.’’ dedim. “Karabaş tecvidi vereyim.” Deyince aldık, okuduk. “Başka dersler de vereyim.”dedi ve Emsile, Bina, Maksud, Avamil, İzhar…hepsini o hocayla okumuştuk. O hocayla ilgili çok ilginç hatıram var. Hoca, ben ne zaman istersem o zaman ders veriyordu. Akşam, dükkanda hem müşteriye bakıyorum, sonra gelip tekrar oturuyorum, ders veriyor hoca bana. Bir gün yine, akşam geldi hoca, okutmaya, ders yaparken birden hocanın başı masaya düştü. Hocam dedim, uyandırdım. Maksud dersine devam ediyorduk. Hocanın kafası yine gayri ihtiyarı masaya düştü. Yine uyandırdım. Sonra sordum,’’ Hocam bir sıkıntı mı var? Neden böylesiniz?’’ Cevap verdi: “Üç  gündür yoğun bakımdayız, uyumadım, çocuğu bıraktım, buraya geldim, ders vermeye. Haza hoca. Bu ders, bu örnek, diğer tüm derslerin önünde olan bir örnek.” diyerek hocalarıyla gerçekleştirdiği ilim yolculuğunu anlattı.

Daha sonra hocamız imam hatip son sınıfta iken arkadaşlarıyla beraber artık üniversite bölüm kararı verdiklerini ve kendisinin ilk ve son kararının “İslami İlimler” olduğunu söyleyerek şunları ekledi:  “En akıllı insanlar, en zeki insanlar İslami İlimler okumalıdırlar. Nedeni ise İslami İlimler okuyan insanlar, diğer tüm mesleklerin mürşidi olacak. İnsanlara yol gösterecek. Başka meslekten olan insanlar da gelip onlara akıl danışacak.”  diyerek İslami İlimler bölümünü okumanın önemini vurguladı.

Hocamız, eğer bir gün hayatını anlatacağı bir kitap yazarsa adının ya “Yolcu” ya da “Yabancı” olacağından bahsedip öğrencilere, ülkemize, dünyadaki tüm Müslümanlara dua ederek konferansı bitirdi.