2018 – 2019 Eğitim Yılı Açılış ve Mezuniyet Programı

        Eğitime Destek Programları Merkezi (EDEP), 2018-2019 Eğitim Yılı Açılış ve Mezuniyet Programı 20 Ekim 2018 Cumartesi günü Üsküdar Reyyan eğitim binasında gerçekleştirildi. Programa EDEP Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep Şentürk, EDEP Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Esra Albayrak, EDEP yönetimi, eğitim koordinatörleri, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, EDEP çalışanları ve EDEP öğrencileri katıldı. 

        Program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı, EDEP tanıtım filmi ile devam etti. Açılış konuşmasını yapan Onur Programı Eğitim Koordinatörü Dr. Nilüfer Kalkan Yorulmaz, EDEP ’in kuruluş sürecini anlattı. Dr. Yorulmaz, bu serüvenin 2011 yılında bir grup Boğaziçili öğrencinin İslami ilimler eğitimi alma isteklerini Prof. Dr. Recep Şentürk’e ulaştırmalarıyla başladığını ifade etti. EDEP ’in iki şubede 216 öğrenciye ulaşmasının sevincini yaşadığını belirterek 4 yıllık Onur ve 3 yıllık İhtisas programlarını tamamlayan öğrencileri mezun etmenin gururunu yaşadığını dile getirdi.

        Onur Programından mezun olup şu anda İhtisas Programına devam eden öğrencilerden Sevinç Akay ve Büşra Beşikçi, konuşmalarında, EDEP ’te aldıkları eğitimin hayatlarını yönlendirdiğini vurgulayarak emeği geçenlere teşekkür ettiler.

        İhtisas Eğitim Koordinatörü Dr. Merve Özaykal, konuşmasında, hem Onur hem İhtisas programlarının mezun vermesinin sevincini yaşadığını belirtti. “Mezun olma” nın “izinli olma” anlamına geldiğini belirten Dr. Özaykal, bunun defteri kitabı bir tarafa koymak değil henüz nisap miktarına ulaşmayan ilmimizi nisap miktarına ulaştırıp zekatını vermeye talip olma yolunda ilerlememiz gerektiğini söyledi. İlim ve hizmetin tadını almış öğrenciler olarak, bilen ile bilmeyenin bir olmadığını göstermemiz ve ilim öğrenme yolunda gayret etmeye devam etmemiz gerektiğini belirterek sözlerini tamamladı.

        İhtisas Öğrencisi Esra Ukallo da, İSM’de (İlimler ve Sanatlar Merkezi) son sınıfta iken Prof. Dr. Recep Şentürk ve Prof. Dr. Murteza Bedir Hocaların kendilerini EDEP İhtisas Programına davet ettiklerini “İSM ’de yapamadıklarını proje haline getirmeyi istediklerini ve İSM’de aldıkları temel eğitimden sonra  EDEP ’te İhtisas eğitimlerini tamamlayabileceklerini söylediklerini ifade etti.” Şimdi ise bu programdan mezun olmanın gururunu ve sevincini yaşadığını belirtti.

        EDEP Yönetim Kurulu Başkanı ve İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, konuşmasında, EDEP ’in misyonunu, hedefini ve faaliyetlerini ifade edip, EDEP’in bir medeniyet projesi olduğunu, ilim, fikir ve sanat geleneğimizi yeniden ihyayı amaçladığını ifade etti.

         EDEP Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Esra Albayrak, “Geçmişi An’lamak, Gelecek ile An’laşmak” başlıklı konferansında, sözlerine Şems-i Tebrizi’nin ”Edeb aklın tercümanıdır; insan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir.” sözüyle başladı. Dr. Albayrak, öğrencilere, “Bütün varlığınızı ilimle teçhiz ettiğiniz bu birliktelik süresince EDEP Programı, aklınızın tercümanı olmuş, hayatınıza akıl ve şeref bahşetmiştir, diye düşünüyorum.” dedi. Dr. Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü: “11. YY’da yaşamış alim Nişaburlu Cüveynî (ö. 1085),  ilim sahibi olmanın şartlarını şöyle sıralamıştır: ‘Keskin bir zekâ, şevk, ihtiyaç, gurbet, bir hocanın telkinleri ve uzun bir zaman.’  Yine  12.YY’daki batılı bir alim Chartesli Bernard (ö. yak. 1130), bu konuda şöyle demiştir: ‘Haddini bilen bir zekâ, öğrenme şevki, sakin bir hayat, sükûnet içinde yapılan araştırma, ihtiyaç ve gurbet.’  Bu  bize gösterir ki ilim ehli olabilmenin doğuda da batıda da bazı evrensel kodları vardır.  Şimdi sırada bu ilmin zekatını vermek var.” Dr. Albayrak, ilim sahibi insanların fildişi kulelerinden çıkarak topluma faydalı olması, kendi kabiliyetlerine göre toplumun sorunlarına çözümler üretmesi gerektiğini vurgulayarak konferansını  bitirdi.

        Onur Programı Mezunlarının sertifika ve hediyelerini Prof. Dr. Recep Şentürk takdim etti. İhtisas Programı Mezunlarının sertifika ve hediyelerini ise Prof. Dr. Murteza Bedir takdim etti.Hali hazırda Onur Programına devam eden öğrencilerimizden bahar ve yaz dönemi birincilerine hediyelerini Dr. Esra Albayrak takdim etti. Yine Yaz Dönemi’ni devamsızlık yapmadan tamamlayan öğrencilerimize hediyeler verildi.